SARP Katowice

13.10.2023
Wyniki 29 edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego

Nagroda w Kategorii Dom Jednorodzinny
dla zespółu M.O.C. Architekci: Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra
przyznano za Dom w Katowicach.


Nagrodę przyznano za przebudowę, a właściwie transformację domu jednorodzinnego w nową, zaskakującą formę, przy maksymalnym wykorzystaniu jego istniejącej tkanki nośnej. Za niezwykle umiejętne operowanie przestrzenią, która daje możliwość oddechu, mimo stosunkowo niewielkiej działki. W końcu, za widoczną zabawę detalem, będącym niejako „podpisem” samych twórców budynku.




Wyróżnienie w kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej
dla zespołu Małeccy Biuro Projektowe: Joanna Małecka, Wojciech Małecki, Mateusz Majerczyk, Aleksandra Wojtyna
przyznano za Rewitalizację starej stołówki zakładowej Huty “Pokój”.


Wyróżnienie przyznano za twórcze odniesienie się do kontekstu lokalizacji, historycznego sąsiedztwa budynku, a nawet zwyczajów lokalnej społeczności. Doceniono powściągliwość i oszczędność formy o mocno komercyjnej funkcji, co niezaprzeczalnie porządkuje przestrzeń i daje przykład dobrej praktyki budowlanej przyszłym realizacjom wokół. Warto zaznaczyć również umiejętne posługiwanie się zielenią, która podkreśla budynek i stwarza jego przyjazne przedpole.




Nagroda w kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej
dla zespołu Projekt Plus Architekci: Tomasz Borkowski, Grzegorz Tkacz
przyznano za Halę widowiskowo - sportową LUX w Rogoźniku. 

Ujmująco prosta, utylitarna bryła, łącząca funkcję biblioteki i hali wielofunkcyjnej. Nagroda przyznana za trafny i konsekwentny dobór rozwiązań bryłowych, wnętrzarskich i materiałowych oraz wykreowanie miejsca, w lokalnym środowisku, jako wartości dodanej do zaprojektowanego obiektu. Uwagę zwraca doświetlenie dzienne rozproszonym światłem, zmieniające się w wieczorny lampion, stanowiący znak rozpoznawczy miejsca.




Wyróżnienie w kategorii Mała Forma
dla zespołu Ligas Architekci: Łukasz Ligas, Piotr Puszczewicz
przyznano za Kino Plenerowe w Suszcu.


Wyróżnienie w kategorii Mała Forma przyznano za plenerowy obiekt wielowątkowo animujący przestrzeń publiczną. Doceniono zastosowanie surowych, prostych materiałów gwarantujących odporność na codzienne użytkowanie.




Wyróżnienie w kategorii Dzieło Eksportowe
dla zespołu Wzorro Design: Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marcin Krater, Marta Żmija-Wojciuch, Karolina Wiśniewska, Anna Dudziak, Marta Milej
przyznano za Nowy Skarbiec Koronny.

Wnętrze ekspozycyjne, które znika w blasku drogocennych zabytków stając się adekwatnym tłem dla najcenniejszych skarbów Wawelu. Wyróżnienie za stworzenie czystej, wyrafinowanej przestrzeni z szacunkiem dla kontekstu i przedmiotu wystawy. Autorzy wskazują właściwą drogę w kreowaniu wnętrz muzealnych: opowiadają historię nie zapominając, że nie są jej bohaterem.



Wyróżnienie w kategorii Dzieło Eksportowe
dla zespołu Konior Studio: Tomasz Konior, Dominik Koroś z współpracą autorską: Andrzej Witkowski, Marcin Piotrowski, Wojciech Przywecki, Michał Lipiec, Angelika Drozd, Mikołaj Zdanowski, Piotr Straszak, Wojciech Pruski, Tomasz Szeremeta, Paweł Przeniosło; dla zespołu SOKKA: Katarzyna Sokołowska, Wojciech Sokołowski, Ewelina Bidzińska, Michał Latko, Marcin Maciejewski przyznano za Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Wyróżnienie za wykreowanie eleganckiego i ponadczasowego wnętrza wchodzącego w subtelną relację z zastanym otoczeniem i stworzenie nienachalnej przestrzeni umożliwiającej obcowanie z literaturą. Architektura, która tworzy klimat ale nie krzyczy.



Nagroda w kategorii Dzieło Eksportowe
dla zespołu M.O.C. Architekci: Ewa Janik, Błażej Janik z współpracą autorską: Agata Jamer, Agata Przybyła, Agata Wiatrek, Martyna Wyrwas, Małgorzata Karolak, Szymon Helicki
przyznano za Energoefektywne Przedszkole w Regułach.

Nagrodę przyznano za udaną realizację nagrodzonego w 2019 roku w konkursie SARP projektu. Lokalizacja modułów przedszkolnych wokół zielonego dziedzińca, powściągliwość estetyczna oraz spójność materiałowa tworzą optymalną przestrzeń dla edukacji przedszkolnej. Zaproponowane przez architektów rozwiązanie wyznacza nowe standardy w tego typu budownictwie, które do tej pory w przeważającej mierze dość infantylnie interpretowało potrzeby estetyczne tych młodych ludzi.



Nagroda w Kategorii Wnętrze
dla zespołu Blank Architekci: Leszek Woźniak, Jan Poborski, Grzegorz Kenig
przyznano za Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.


Nagrodę przyznano za wykreowanie wielofunkcyjnej przestrzeni powstałej na styku starej i nowej struktury. Powstała przestrzeń we właściwy sposób eksponuje i czerpie z przemysłowego charakteru istniejących obiektów będąc jednocześnie generatorem ich nowej funkcji - muzeum.