SARP Katowice


Mistrzowie Architektury


mastersofarchitecture.eu/
www.facebook.com/mistrzowiearchitektury
www.instagram.com/mastersofarchitecture/

www.youtube.com/channel/UCJRzFO9OIBtgn8amtAHLzQQ

„Mistrzowie Architektury” to cykliczna seria wykładów o szczególnej randze w Polsce, organizowanych przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wykłady są unikalną w tej części Europy atrakcją dla wszystkich związanych z architekturą i odbywają się na Śląsku już od prawie 15 lat. W tym okresie SARP miał zaszczyt gościć ponad 50-ciu architektów z różnych stron świata, wśród nich laureatów nagrody Pritzkera oraz nagrody im. Mies’a van der Rohe. Każda kolejna edycja stanowi niepowtarzalne forum wymiany pomysłów, projektów i doświadczeń z całego świata. O oryginalności wydarzenia stanowi także jego lokalizacja. To właśnie w industrialnych Katowicach dochodzi do ciągłej rywalizacji architektonicznej, konserwatywnego z awangardowym, historycznego ze współczesnym. Wykład oraz dyskusja architektoniczna wydaje się być wpisana w to rozwijające się współcześnie miasto.
W wydarzeniu możemy uczestniczyć dzięki wyjątkowej pracy kuratorów oraz osób działających przy organizacji. Działalność zapoczątkował Wojciech Małecki, kolejno prace kontynuowali Tomasz Bąbski, Paulina Adamczyk, a od połowy 2017 kuratorem wystąpień jest Wojciech Fudala.
Często wykładom towarzyszą wystawy i prezentacje będące uzupełnieniem całości projektu. Autopromocja projektów jest atrakcją dla wszystkich związanych z architekturą.