SARP Katowice
 
Śląskie Dni Architektury
Kobiety w zawodzie architekta
6.10-29.11.2018



Przedstawiamy wstępny program tegorocznych Śląskich Dni Architektury. Wstepny, gdyż za chwilę pojawią się kolejne informacje co do terminów niektórych spotkań oraz warsztatów dla najmłodszych ARCHIDZIECI.
W trakcie trwania Śląskich Dni Architektury w biurze SARP będą dostępne w promocyjnych cenach książki wydawnictwa Emg., w których pisaniu uczestniczyły goście festiwalu.  Będą to Drzewa, Architektki, Rozmowy i Rozmowy Drugie.

Program:

Archiziemniak, 6 października, Ustroń
Zarząd Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Śląska Izba Architektów zapraszają na spotkanie integracyjne Architektów, ich Przyjaciół i Rodziny. Gwarantujemy przepyszne regionalne jedzenie i wspaniałą atmosferę w modernistycznej willi.

15:30 Rozpoczęcie spotkania
17-19:00 Animacje dla dzieci
18:00 Występ zespołu "Pearls"

 
Spacer po Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego z Joanną i Wojtkiem Małeckimi, 18 października, godz. 17:00
Wielokrotnie nagradzany budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zostanie udostepniony Archimaniakom.  Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie z Wojciechem i Joanną Małeckimi.
 
Wykład Barbary Średniawy oraz wernisaż wystawy prezentującej 15 lat pracy BSP Architekt, 30 października, Galeria Architektury SARP, godz. 18:00
Architekt Barbara Średniawa - autorka i współautorka licznych obiektów zrealizowanych na terenie Górnego Śląska i Polski, oraz wielu projektów studialnych. W latach 1990- 1995, architekt miasta Bytomia. Od 2003 r. razem z mężem Piotrem Średniawą prowadzi Biuro Studiów i Projektów w Gliwicach. Biuro oprócz wykonywania projektów budowlanych i wykonawczych obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowych, oraz nadzorów autorskich prowadzi działalność rzeczoznawczą, studialną i badawczą w zakresie szeroko rozumianej polityki i zagospodarowania przestrzennego. Biuro Studiów i Projektów w okresie ostatnich 15 lat uzyskało ponad 40 nagród i wyróżnień w konkursach realizacyjnych i projektowych architektonicznych i urbanistycznych.

 
Wykład Natalii Paszkowskiej WWAA, 8 listopada, Galeria Architektury SARP, godz. 18:00
Natalia Paszkowska -polska architektka. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej w 2008 r. Jej praca dyplomowa została wyróżniona w konkursach ogólnopolskim i warszawskim SARP. Od 2004 zdobywała doświadczenia w takich pracowniach jak: JEMS Architekci, Grupa 5 Architekcioraz Kuryłowicz & Associates. Współzałożycielka wraz z Marcinem Mostafą pracowni WWAA (2007). Tutor na warsztatach OSSA, od 2010 związana z WAPW.
 
Wykład prof. Marty Leśniakowskiej dot. architektek, 13 listopada, Galeria Architektury SARP, godz. 18:00
Dr hab. Marta Leśniakowska, prof. UPJPII i PAN, historyczka sztuki, wykładowca akademicki i visiting professor, promotorka i recenzentka wielu prac naukowych, ma rozległe zainteresowania badawcze obejmujące studia nad problematyką nowoczesnej architektury i kultury wizualnej, zwłaszcza fotografii, ich historią, teorią i krytyką w perspektywie transdyscyplinarnej, oraz metodologią historii sztuki i jej historią jako dyscypliną akademicką. Jest także aktywna jako krytyczka sztuki i kuratorka kilku wystaw sztuki współczesnej.
+wykładowi będzie towarzyszyć promocja książki Architektki, którą bedzie można nabyć z zachecającą 40% zniżką. 
 
 
Dyskusja „Obecność kobiet w zawodzie architekta”, 20 listopada, Galeria Architektury SARP, godz. 18:00
Do panelu dyskusyjnego zaprosiliśmy kobiety architektów, z którymi porozmawiamy o roli kobiet w kształtowaniu przestrzeni zurbanizowanej oraz ich wpływie na historię architektury. Zapytamy dlaczego kobiety pomijane są przy przyznawaniu wyróżnień z dziedziny architektury oraz o doświadczenia kobiet związane z edukacją i pracą.

SARP ŚDA + A FESTIWAL 22 listopada, godz. 19:00, Strefa Centalna
Jak tworzyć miejsca, które za dnia wydają się oazą spokoju, a nocą przeradzają się w tętniące życiem przestrzenie? Dlaczego najważniejsze wydarzenia kulturalne zazwyczaj odbywają się wtedy, gdy za oknem jest już ciemno? Jak pracować, gdy brakuje światła dziennego i zostaje już jedynie łuna z monitora komputera oraz kubek coraz chłodniejszej kawy na biurku? Co dzieje się z człowiekiem, gdy konieczne jest dokończenie pracy po godzinach we własnym domu?

Nocne pytania można mnożyć, a i tak nie ma na nie jednej odpowiedzi. Każdy ma swój sposób na nocne szychty. Na to jak radzą sobie z nimi biura architektoniczne, kolektywy twórcze i projektanci na pewno da się wyznaczyć pewien schemat. Podczas festiwalowego night:clubu | MIASTO będziemy mieć okazję posłuchać dwóch 45-minutowych prelekcji.

Prelekcja 1: Dawid Korzekwa
Prelekcja 2: mamArchitekci

Dawid Korzekwa (KTW)
Projektant graficzny; doktor habilitowany sztuk plastycznych, profesor w Katedrze Projektowania Graficznego ASP w Katowicach. Prezes Zarządu Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) (od 2007); Biegły sądowy z zakresu projektowania graficznego i praw autorskich; Stypendysta Ministra Kultury (2005); Dyrektor artystyczny magazynu literackiego Kursywa (2004-2007); Dyrektor artystyczny miesięcznika Drogi oraz kwartalnika Obiekty Inżynierskie (2008-2014); Dyrektor artystyczny miesięcznika BE Magazyn (od 2013); Komisarz międzynarodowego biennale studenckiej grafiki projektowej Agrafa (2006-2009); Członek Rady Programowej Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (od 2013); Odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi (2015); Specjalizuje się w projektowaniu prasowym, książce, identyfikacji wizualnej i plakacie.

mamArchitekci (WAW)
mamArchitekci powstało z pasji do pracy i miłości do rodziny. Z inicjatywy 4 kobiet, które postanowiły wziąć sprawy we własne ręce, przy wsparciu bliskich zrodziła się koncepcja stworzenia pracowni, opartej na ideałach work-life balance. Początki działalności wiążą się z otrzymaniem w 2012 roku dotacji dla innowacyjnego biura połączonego z możliwością opieki nad dziećmi. Stworzyłyśmy miejsce, gdzie kultura pracy daje szansę pogodzenia życia zawodowego z wychowaniem małych dzieci. 
Najważniejszy w naszej pracy jest CZŁOWIEK. To dla niego projektujemy. To CZŁOWIEK ma się dobrze czuć w przestrzeni, którą RAZEM tworzymy.
Duża wrażliwość i nastawienie na współpracę pozwala nam tworzyć zespół, w którym uzupełniamy się i rozwijamy. Realizujemy swoje ideały w wyzwaniach o różnej skali i tematyce. Angażujemy się w życie lokalnych społeczności. Wspieramy je w realizacji projektów edukacyjnych i przestrzennych dla lepszej przyszłości naszych dzieci.

 
Wykład prof. Ewy Kuryłowicz, 26 listopada, Galeria Architektury SARP, godz. 18:00
Prof. dr hab. inż. architekt. Generalny Projektant pracowni od r. 2011, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates; Kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.