SARP Katowice
 
Śląskie Dni Architektury
Kobiety w zawodzie architekta
6.10-29.11.2018Przedstawiamy wstępny program tegorocznych Śląskich Dni Architektury. Wstepny, gdyż za chwilę pojawią się kolejne informacje co do terminów niektórych spotkań oraz warsztatów dla najmłodszych ARCHIDZIECI.
W trakcie trwania Śląskich Dni Architektury w biurze SARP będą dostępne w promocyjnych cenach książki wydawnictwa Emg., w których pisaniu uczestniczyły goście festiwalu.  Będą to Drzewa, Architektki, Rozmowy i Rozmowy Drugie.

Program:

Archiziemniak, 6 października, Ustroń
Zarząd Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Śląska Izba Architektów zapraszają na spotkanie integracyjne Architektów, ich Przyjaciół i Rodziny. Gwarantujemy przepyszne regionalne jedzenie i wspaniałą atmosferę w modernistycznej willi.

15:30 Rozpoczęcie spotkania
17-19:00 Animacje dla dzieci
18:00 Występ zespołu "Pearls"

 
Spacer po Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego z Joanną i Wojtkiem Małeckimi, 18 października, godz. 17:00
Wielokrotnie nagradzany budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zostanie udostepniony Archimaniakom.  Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie z Wojciechem i Joanną Małeckimi.
 
Wykład Barbary Średniawy oraz wernisaż wystawy prezentującej 15 lat pracy BSP Architekt, 30 października, Galeria Architektury SARP
Architekt Barbara Średniawa - autorka i współautorka licznych obiektów zrealizowanych na terenie Górnego Śląska i Polski, oraz wielu projektów studialnych. W latach 1990- 1995, architekt miasta Bytomia. Od 2003 r. razem z mężem Piotrem Średniawą prowadzi Biuro Studiów i Projektów w Gliwicach. Biuro oprócz wykonywania projektów budowlanych i wykonawczych obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowych, oraz nadzorów autorskich prowadzi działalność rzeczoznawczą, studialną i badawczą w zakresie szeroko rozumianej polityki i zagospodarowania przestrzennego. Biuro Studiów i Projektów w okresie ostatnich 15 lat uzyskało ponad 40 nagród i wyróżnień w konkursach realizacyjnych i projektowych architektonicznych i urbanistycznych.


Dyskusja „Obecność kobiet w zawodzie architekta”, 6 listopada, Galeria Architektury SARP
Do panelu dyskusyjnego zaprosiliśmy kobiety architektów, z którymi porozmawiamy o roli kobiet w kształtowaniu przestrzeni zurbanizowanej oraz ich wpływie na historię architektury. Zapytamy dlaczego kobiety pomijane są przy przyznawaniu wyróżnień z dziedziny architektury oraz o doswiadczenia kobiet związane z edukacją i pracą.
 
Wykład Natalii Paszkowskiej WWAA, 8 listopada, Galeria Architektury SARP
Natalia Paszkowska -polska architektka. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej w 2008 r. Jej praca dyplomowa została wyróżniona w konkursach ogólnopolskim i warszawskim SARP. Od 2004 zdobywała doświadczenia w takich pracowniach jak: JEMS Architekci, Grupa 5 Architekcioraz Kuryłowicz & Associates. Współzałożycielka wraz z Marcinem Mostafą pracowni WWAA (2007). Tutor na warsztatach OSSA, od 2010 związana z WAPW.
 
Wykład prof. Marty Leśniakowskiej dot. architektek, 13 listopada, Galeria Architektury SARP
Dr hab. Marta Leśniakowska, prof. UPJPII i PAN, historyczka sztuki, wykładowca akademicki i visiting professor, promotorka i recenzentka wielu prac naukowych, ma rozległe zainteresowania badawcze obejmujące studia nad problematyką nowoczesnej architektury i kultury wizualnej, zwłaszcza fotografii, ich historią, teorią i krytyką w perspektywie transdyscyplinarnej, oraz metodologią historii sztuki i jej historią jako dyscypliną akademicką. Jest także aktywna jako krytyczka sztuki i kuratorka kilku wystaw sztuki współczesnej.
+wykładowi będzie towarzyszyć promocja książki Architektki, którą bedzie można nabyć z zachecającą 40% zniżką. 


 SARP ŚDA + A FESTIWAL 22 listopada

 
Wykład prof. Ewy Kuryłowicz, listopad, Galeria Architektury SARP
Prof. dr hab. inż. architekt. Generalny Projektant pracowni od r. 2011, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates; Kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

 
Wernisaż wystawy Kariatydy architektury, 27 listopada, Galeria Architektury SARP 
Późną jesienią otworzymy niezwykle ważną wystawę. Rozpoczniemy prezentacją pracy kilku kobiet architektów, którą będziemy stopniowo uzupełniać o nowe sylwetki. Dla tych, którzy nie potrafią wymienić 10 nazwisk kobiet architektów działających między 1945 a 1989 rokiem na dzisiejszych terenach Górnego Śląska, obecność obowiązkowa!