konkurs: Plac Zabaw – miejsce zabawy, rekreacji i integracji pokoleń
1 edycja konkursu SATERNUS
www.saternus.pl
Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie miejsca, które połączy pokolenia, stwarzając wspólny, ciekawy i zróżnicowany przestrzennie plac, służący zabawie, rekreacji i integracji pokoleń.
Uczestnicy konkursu zobowiązani są do zaprezentowania zarówno nowatorskich elementów, które dodadzą proponowanym rozwiązaniom oryginalności i niepowtarzalnego charakteru, jak i wykreowania nowych, autorskich funkcji zabawowych, rekreacyjnych oraz integracyjnych.
Konkurs przewiduje udział w dwóch kategoriach: profesjonaliści i studenci
nagrody
w kategorii profesjonaliści:
– nagroda główna 10.000 zł
– 2 wyróżnienia po 5.000 zł
w kategorii studenci:
– nagroda główna 7.000 zł
– 2 wyróżnienia po 4.000 zł
harmonogram konkursu
16.08.2010 | ogłoszenie konkursu
do 15.09.2010 | nadsyłanie pytań
15-30.09.2010 | udzielanie odpowiedzi na pytania
do 30.11.2010 | składanie prac
14.01.2011 | ogłoszenie wyników konkursu
16-31.01.2011 | wystawa pokonkursowa w Galerii Architektury SARP w Katowicach
jury
Krystyna Bielak – przedstawiciel Organizatora
Zbigniew Bielak – przedstawiciel Organizatora
Małgorzata Chybalska – ekspert
dr Andrzej Sobaś – Prodziekan Wydziału Projektowego ASP Katowice
arch. Beata Goczoł – SARP Katowice – Przewodnicząca Jury
arch. Bartosz Haduch
arch. Wojciech Małecki – SARP Katowice
arch. Bartłomiej Nawrocki – SARP Katowice
arch. Jerzy Stożek – SARP Katowice
sekretarz konkursu: arch. Wojciech Czapnik
organizatorzy: SATERNUS, SARP Katowice
patronat medialny: Archivolta, ARCH, architektura-murator, W-A.pl
regulamin konkursu.pdf
załącznik 1A.pdf załącznik 1B.pdf
załącznik 1C.pdf
załącznik 1D.pdf
załącznik 2.pdf
załącznik 3.pdf
załącznik 4.rar
odpowiedzi na pytania
Ogłoszenie wyników konkursu SATERNUS
Ogłoszenie wyników konkursu, połączone z dyskusją pokonkursową odbyło się w dniu 14.01.2011 o godz. 18.00 w Galerii Architektury SARP, ul. Dyrekcyjna 9, 40-013 Katowice.
Wystawę pokonkursową można oglądać w Galerii Architektury SARP w Katowicach do 4 lutego 2011. w godz. 10.00-18.00.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.
UWAGA!
Prosimy o odebranie prac konkursowych, które nie zostały nagrodzone i wyróżnione w konkursie. Plansze konkursowe można odebrać w biurze SARP (I piętro) w dniach od 01.02.2011 do 15.02.2011 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00) po okazaniu potwierdzenia przyjęcia pracy.
Wyniki konkursu
materiały prasowe dla mediów
rozkodowane prace.pdf
KATEGORIA PROFESJONALIŚCI

NAGRODA – 10 000 zł
Marcin Kropidło, Pszczyna
praca nr 35824P
Propozycja placu zabaw zlokalizowanego w sercu śląska – Chorzowa, w samym centrum miasta, przy Placu Hutników.
Projekt jako jeden z nielicznych odnosi się do specyfiki miejsca, w którym jest zlokalizowany. Nawiązanie do hałd – przemysłowego śląskiego krajobrazu pozwoliło stworzyć ciekawą topografię placu zabaw, tworząc mniejsze, kameralne przestrzenie i zarazem nieco odizolować go od ruchliwego otoczenia. Wyposażenie i dyspozycja przestrzenna projektu pozwalają na wspólną zabawę dzieci z różnych grup wiekowych oraz dzieci z rodzicami, jak również przewidują strefy wypoczynku dla opiekunów i osób starszych.
Wątpliwości budzi znaczne przybliżenie przestrzeni zabawowej do ulicy oraz brak projektowej propozycji oddzielenia od niej, co stwarza istotne niebezpieczeństwo wypadku. Również usytuowanie zaproponowanych elementów małej architektury w postaci stołów z miejscami do siedzenia w pobliżu ruchliwej ulicy, hałasu oraz spalin pozostawia się do rozważenia autorom pracy. Niejasne są również niektóre szczegóły techniczne, jak sposób sadzenia i pielęgnacji drzew w tartanowej nawierzchni.
WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE – 5 000 zł
Kamila Malawska, Tarnów
praca nr P02144
Praca zakłada stworzenie labiryntowego placu o bardzo gęstej strukturze, w którym dzieci mogą próbować różnorodnych zabaw, zarówno indywidualnie jak i w grupach, obserwując jednocześnie zabawy innych. Kompozycja placu tworzy harmonijną całość kompozycyjną, podporządkowaną idei labiryntu. Na podkreślenie zasługuje próba stworzenia bogatego programu rekreacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych. Mankamentem projektu jest brak ciekawego ukształtowania terenu rozpoznawalnego z perspektywy dziecka czy też osoby starszej przebywającej wewnątrz założenia. Minusem pracy jest brak przestrzeni przeznaczonych dla opiekunów i osób starszych i programu dla ich rekreacji.
WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE – 5 000 zł
Marcin Skrzypczyk
Barbara Skrzypczyk, Mykanów
praca nr 56843P
Projekt wyróżniony za wykorzystanie potencjału rekreacyjnego naturalnych przestrzeni i materiałów – piasku, wody, trawy, zieleni. Próba przywrócenia mieszkańcom miasta w każdym wieku możliwości kontaktu z naturą przy pozostawieniu znacznej swobody co do sposobu wykorzystania danego miejsca. Interesująca kompozycja placu zabaw oraz rzeczowy opis. Kompozycja przestrzenna placu zabaw kreuje interesujące, niemal abstrakcyjne „wnętrza” wykorzystujące naturalne materiały. Te naturalne enklawy sprzyjają zarówno zabawie, jak i relaksowi czy nawet kontemplacji wykreowanych małych form krajobrazowych. Zarówno propozycje materiałowe, jak sposób kształtowania placu konsekwentnie wywiedziono z idei czerpiącej tak z minimalizmu jak i land-artu. Na podkreślenie zasługuje lakoniczna, a jednocześnie wyrafinowana forma graficznej prezentacji koncepcji, podkreślająca ideę proponowanego sposobu myślenia, choć nie w pełni oddająca naturalny klimat zaproponowanych rozwiązań materiałowych. Na uwagę zasługuje propozycja oryginalnych elementów zabawowych, co stanowi istotny czynnik nowatorski pracy.
Natomiast rozmieszczenie urządzeń rekreacyjnych na traktach komunikacyjnych budzi wątpliwości formalne i funkcjonalne.
KATEGORIA STUDENCI
NAGRODA – 7 000 zł
Katarzyna Cielibała
Maciej Bednarski
Dariusz Florczak, Kraków
praca nr 12010S
Nagrodę przyznano za stworzenie przyjaznego miejsca, które dzięki ukształtowaniu terenu w duchu land-artu oraz wysokiej zieleni tworzy enklawę atrakcyjnego sztucznego krajobrazu. Odizolowanie placu od otoczenia stwarza dogodne warunki do rodzinnego wypoczynku. Interaktywne zabawki wspomagają poznawanie przez dzieci zjawisk fizycznych i świata dźwięków. Na uwagę zasługuje ciekawe i spójne pod względem plastycznym przedstawienie zaprojektowanych rozwiązań materiałowych zarówno proponowanych naturalnych powierzchni placu zabaw jak i też elementów zabawowych.
Zastrzeżenia budzi skromny program zajęć i zabaw integracyjnych dla użytkowników w różnym wieku.
WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE – 4 000 zł
Aleksandra Bienia, Chorzów
praca nr 72160S
Praca została wyróżniona za wyraźne nawiązanie do kontekstu miejsca – centrum Chorzowa. Prawidłowe strefowanie placu koncentruje aktywność dzieci w centrum, wykorzystując obrzeża dla rozplanowania miejsc wypoczynku oraz izolacji od ruchliwego otoczenia. Urbanistyczny układ placu zabaw w postaci ciągu pieszego poprzecinanego placami miejskimi stwarza obraz struktury miejskiej w skali małego człowieka, który to człowiek może w ramach zabawy poznawać charakterystyczne elementy budowy tkanki miejskiej. Deptak oraz place miejskie stanowiące kręgosłup kompozycyjny placu zabaw są wyposażone w elementy typowe dla śląskiego krajobrazu oraz samego miasta Chorzowa. Oprócz kopalnianych wież szybów wyciągowych wykorzystano charakterystyczne motywy chorzowskiej architektury, jak budynek Poczty bądź Planetarium. Labiryntowy charakter przestrzeni pozwala na zróżnicowanie aktywności i zabaw, pozostawiając znaczną swobodę użytkownikom.
Wątpliwości budzi zbytnia dosłowność niektórych nawiązań do istniejących budynków oraz brak możliwości nadzoru przez opiekunów zabaw dzieci w niektórych urządzeniach.
WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE – 4 000 zł
Tomasz Gancarczyk, Warszawa
praca nr 19056S