SARP Katowice



29.09.2010-1.10.2010
Konferencja Miasto Marzeń

organizator: Biuro ESK 2016 Katowice
miejsce: Katowice
 


W związku z kandydaturą Miasta Katowice do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 na przełomie września i października odbędzie się  konferencja dotycząca rozwoju i przyszłości miasta, wzbogacona o szereg wydarzeń towarzyszących.

Podczas konferencji zabiorą głos polscy oraz zagraniczni goście:  Tom Rijven – uznany na całym świecie propagator biobudownictwa, Patrick Blanc – francuski botanik, twórca koncepcji ogrodów wertykalnych, Tomasz Konior – śląski architekt, autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Marian Oslislo, Tadeusz Sławek i kolektyw Lucie Lom. Wykładom towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne dla uczniów, wystawa prac Wojciecha Prażmowskiego, cykl prelekcji, warsztatów i rozmaitych działań artystycznych w przestrzeni miejskiej oraz koncerty – na ulicy Mariackiej zagra polska formacja Negatyw oraz brytyjska gwiazda elektroniki Jon Hopkins.

Koncepcja Miasta Ogrodów, pod hasłem której Katowice stworzyły wniosek konkursowy, jest nowym odczytaniem idei Ebenezera Howarda i stara się być odpowiedzią na problemy współczesnych metropolii. Zakłada szereg działań, które powinny wprawić miasto i jego mieszkańców w ruch. Jednym z konceptów wpisujących się w ideę Miasta Ogrodów są wertykalne ogrody, które każdorazowo wyczarowuje Patrick Blanc – francuski botanik i architekt zieleni, a przede wszystkim artysta i kreator roślinnych szat, w które ubiera nawet beton. Artysta będzie gościł na konferencji Miasto Marzeń.

 

Program konferencji

1.10 piątek 
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego (ul. Jordana 18)

godz. 9.30
Otwarcie konferencji
Wystąpią: prezydent Katowic Piotr Uszok oraz Przewodniczący Rady Programowej ESK 2016 Katowice prof. Tadeusz Sławek

godz. 10.00
Patrick Blanc: Ogrody wertykalne
Francuski botanik, twórca koncepcji ogrodów wertykalnych, którego nowatorskie podejście do projektowania doceniono w plebiscycie „50 najlepszych innowacji 2009 roku” magazynu „Time”. Pierwszą zieloną ścianę stworzył w Muzeum Nauki i Przemysłu w Paryżu. Jego prace można oglądać m.in. w Bangkoku, Berlinie i Melbourne.
www.murvegetalpatrickblanc.com

godz. 11.00
Tomasz Konior: Miasto miejsc
Śląski architekt, autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wielokrotnie nagradzany, znalazł się w rankingu 40 najlepszych architektów Europy poniżej 40 roku życia.
www.koniorstudio.pl

godz. 11.30 
Tom Rijven: Architektura ekologiczna
Uznany na całym świecie propagator biobudownictwa. W swoich projektach wykorzystuje tylko naturalne składniki, takie jak słoma i oleje roślinne. Od przeszło 30 lat tworzy swoje projekty, organizuje warsztaty i konferencje szkoląc nowe kadry twórców budownictwa ekologicznego.
www.habitatvegetal.com

godz. 12.20
Tadeusz Sławek: Ogród przebaczenia
Literaturoznawca, poeta, tłumacz literatury angielskojęzycznej. Kierownik Katedry Literatury Porównawczej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1991-1994 był prodziekanem Wydziału Filologicznego UŚ, a w latach 1996-2002 był rektorem tego uniwersytetu.

godz. 13.30 
Marian Oslislo: Ogród słów
Grafik, projektant, pedagog, specjalizuje się w grafice artystycznej i użytkowej. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego plakaty, projekty wydawnicze oraz grafiki były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą.

godz. 14.05 
Lucie Lom (Philippe Leduc, Marc-Antoine Mathieu): Instalacje miejskie
Francuska grupa artystyczna, istniejąca od 1985 roku. Tworzą plakaty, scenografie wystaw, poddają metamorfozom różnorakie obiekty.
www.lucie-lom.fr


Wydarzenia towarzyszące

Wystawy

30.09 czwartek
godz. 18.00
Centrum Kultury Katowice, Galeria Piętro Wyżej
Wojciech Prażmowski: Ogrody Polskie. Varia śląskie. Dom – droga istnienia, wernisaż wystawy.
Polski fotografik, jeden z najbardziej znanych poza krajem, przedstawiciel nurtu fotografii kreacyjnej. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach i projektach w kraju i za granicą. Jego autorskie wystawy to m.in. „Album rodzinny”, „Sto fotografii”, „Biało-czerwono-czarna”.

1.10 piatek
godz. 17.00
Muzeum Śląskie
Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii – wernisaż wystawy.

godz. 19.00
CSW Kronika
Spotkanie z Simonem Yotsuyą i kuratorami wystawy.


Instalacje w przestrzeni miejskiej

30.09 czwartek
Skrzyżowanie ul. Mariackiej i Stanisława
Lucie Lom: Marzyciele
Philippe Leduc i Marc-Antoine Mathieu czyli Lucie Lom to francuska grupa artystyczna, istniejąca od 1985 roku. Tworzą plakaty, scenografie wystaw, poddają metamorfozom różnorakie obiekty. Instalacja będzie dostępna do 7.10.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego (ul Jordana 18)
Monika Szpener: Piony
Artystka zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą, od portretu poprzez instalację do akcji artystycznych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej projekty są przeważnie pracami interdyscyplinarnymi, aktywizującymi odbiorcę. Instalacja będzie dostępna do 31.10.

godz. 16.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Utopia – akcja artystyczna Ewy Kokot
Zrealizowała 30 autorskich projektów edukacyjnych dla dzieci – długofalowy program Dziecko-Sztuka-Kontakt. W działaniu tym od 2003 r. zajmuje się, między innymi, udostępnianiem dóbr kultury, tworzeniu wystaw sztuki dziecięcej oraz organizowaniu akcji plastycznych i plenerów dla dzieci.

Plac Sejmu Śląskiego, Plac Rady Europy, ul. Uniwersytecka, ul. Mariacka, Rynek, Plac Andrzeja, Plac Miarki, ul. Francuska
Iwona Olbrecht: Pokrowce miejskie
Studentka projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Instalacje będą dostępne do 31.10.

godz. 21.00
Skrzyżowanie ul. Staromiejskiej i Dyrekcyjnej
Dariusz Makaruk: Directions
Muzyk oraz producent projektów muzycznych i audiowizualnych, twórca instalacji interaktywnych. Współpracuje z Teatrem Polonia i francuskim Teatrem Mabel Octobre, współpracował także z Tomaszem Stańką, Włodzimierzem Kiniorskim, Tymonem Tymańskim i Antonim Gralakiem. Instalacja będzie dostępna do 3.10.
www.makaruk.net

Koncerty

29.09 środa
godz. 20.00
Ulica Mariacka
Negatyw
Zespół założony w 1998 roku w Mysłowicach. W październiku 2010 roku przewidziana jest premiera ich czwartej płyty zatytułowanej „Virus”.
www.negatyw.art.pl

30.09 czwartek
godz. 20.00
Ulica Mariacka
Jon Hopkins + VJ Myogenic (UK)
Angielski kompozytor i producent tworzący muzykę z pogranicza ambientu i idm. Ma na swoim koncie trzy albumy, współpracował z Brianem Eno, Coldplay, Imogen Heap, Four Tet i Davidem Holmesem.
www.jonhopkins.co.uk

Warsztaty

30.09 czwartek
godz. 10.00 i 13.00
Biblioteka Śląska
Tymczasowe ogrody – warsztaty Pracownia.k (Kraków), warsztaty dla uczniów gimnazjum.
Pracownia.k to firma edukacyjno-projektowa, specjalizująca się w edukacji architektonicznej oraz projektowaniu dla dzieci. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów architektonicznych dla dzieci i młodzieży oraz projektowaniem przestrzeni edukacyjnych, ogrodów przyszkolnych i integracyjnych oraz placów zabaw.
www.pracowniak.pl

1.10 piątek
godz. 8.00
Fundacja Elementarz, ul. Studencka 18 > Ogólnopolski Dzień Recyklingu – akcja edukacyjna Fundacji Ekologicznej Arka (Bielsko-Biała). Fundacja Ekologiczna Arka powstała w 2005 roku i realizuje projekty związane z szeroko pojętą edukacją ekologiczną. Fundacja Elementarz istnieje od 1992 roku, zajmuje się edukacją, prowadzi 6 szkół, 73 przedszkola i ośrodki doskonalenia dla dorosłych.

godz. 10.00 i 13.30 
Biblioteka Śląska
Tymczasowe ogrody – warsztaty Pracownia.k (Kraków), warsztaty dla uczniów liceum.


Wstęp wolny