SARP Katowice


28.10.2022

Nagroda w Kategorii Wnętrza 

Nagrodę przyznano w Kategorii WNĘTRZA dla Zespołu Dyrda Fikus Architekci, Marta Dyrda, Radek Fikus
przyznano za Przebudowę poddasza kamienicy w Gliwicach.
Nagrodę przyznano za kreatywne podejście do zadania polegającego na przekształceniu poddasza w atrakcyjne miejsce do życia. Zaproponowany układ wnętrza pozwolił na maksymalne otwarcie przestrzeni, przy jednoczesnym klarownym strefowaniu funkcji. Jury doceniło wyrafinowanie estetyczne, wyrażające się poprzez dobór materiałów i elementów wyposażenia, zaproponowaną kolorystykę oraz dbałość o detal rozwiązań.





Wyróżnienie w kategorii Dzieło Eksportowe 

Wyróżnienie w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE dla Zespołu Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska, Tomasz Padło przyznano za Dom Wiatrak.
Niecodzienna i nieoczywista realizacja. Bajkowa scenografia zmienia się w pełnoprawny dom. Miejsce, w którym mielono zboże, powstawała mąka na chleb, teraz, jak każdy dom, pachnie chlebem. Udana transformacja, budynek z bagażem historii nie znika w jej odmętach a cieszy oko. Wyróżnienie przyznano za powściągliwość formalną i materiałową, dzięki której dom i krajobraz stapiają się w jeden obraz.





Wyróżnienie w kategorii OBIEKT 
Wyróżnienie w kategorii OBIEKT dla Zespołu MW Architekci Marlena Wolnik, Karolina Więcławik przyznano za Siedzibę Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Dąbrowie Górniczej.
Wyróżnienie przyznano za twórcze podejście do tematu obiektu tymczasowego. Za poszanowanie miejsca, w którym powstało - nie przytłaczając go swoją obecnością, a jednocześnie wzbogacając przestrzeń o ciekawą, połyskliwą i oferującą lustrzane odbicia otoczenia, formę przestrzenną.





Nagroda w kategorii OBIEKT oraz GRAND PRIX
Nagroda w kategorii OBIEKT a jednocześnie GRAND PRIX dla Zespołu SLAS ARCHITEKCI Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus przyznano za Rozbudowę budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu Zdroju.
Nagrodę przyznano za całościową, spójną i przejrzystą koncepcję obejmującą budowę formy architektonicznej, wnętrze obiektu i detal. Budynek mimo swej skali zdaje się ulotnym i transparentnym – jest ulotny i odrealniony. Lapidarność bryły podkreślona jest świadomym operowaniem lśniącą okładziną fasad, a jego doskonale białe, „radosne i lekkie” wnętrze części dostępnej dla publiczności czytelnie kontrastuje z podniosłym nastrojem sali koncertowej, w której dominuje czerń wykończeń umiejętnie „inkrustowana” drewnianymi fakturami mebli i podłóg. Faktury wykończeń i minimalistyczny, ale rygorystyczne i świadomie kształtowany detal i nadają fasadom i wnętrzom walor prostoty, która równocześnie zaskakuje oczywistością i wyrafinowaniem.






08.08.2022

Jury w składzie:
arch. Danuta Fredowicz
arch. Katarzyna Furgalińska
arch. Ewa Janik
arch. Małgorzata Łapaj
arch. Anna Porębska
arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski

nominowało do nagród i wyróżnień następujące realizacje:

DOM:
1. archistudio studniarek + pilinkiewicz | dom (nie) powtarzalny | woj. śląskie
2. TTAT | dom na styku | Czeladź

DZIEŁO EKSPORTOWE:
1. Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska, Tomasz Padło | dom wiatrak | Kock

OBIEKT

1. Marlena Wolnik, Karolina Więcławik | Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej | Dąbrowa Górnicza
2. SLAS architekci | Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej | Jastrzębie Zdrój

WNĘTRZE
1. Dyrda Fikus Architekci | Przebudowa poddasza w kamienicy | Gliwice



01.08.2022
Informujemy, że nominacje do nagród ogłoszone zostaną w dniu 8 sierpnia br.
Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP ma zaszczyt i przyjemność ogłosić 28. edycję konkursu "Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022".
 
Celem konkursu "AR 2022" jest:
- wybór najlepszego dzieła architektonicznego w kategoriach: OBIEKT, DOM JEDNORODZINNY, WNĘTRZE, MAŁA FORMA zrealizowanego na terenie Województwa Śląskiego oraz w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE ŚLĄSKICH ARCHITEKTÓW dla dzieła zrealizowanego poza granicami administracyjnymi Województwa Śląskiego
- wybór spośród kategorii najlepszej realizacji oraz nagrodzenie projektantów danego dzieła kategorii nagrodą GRAND PRIX 
- wskazanie wyróżniających się młodych architektów oraz uhonorowanie ich nagrodą MŁODEGO TWÓRCY ŚLĄSKIEJ ARCHITEKTURY 
- promocja województwa przez architekturę 
- kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury.
 
Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany zarówno do projektantów, jak i inwestorów. 
 
Do konkursu "AR 2022" można zgłaszać prace zlokalizowane na terenie województwa śląskiego, a także poza województwem, ale zrealizowane przez architektów z województwa śląskiego. Obiekty muszą być zrealizowane do końca 2021 roku. 
 
Na zgłoszenie składa się załącznik nr 1 + pliki graficzne.  Zgłoszenia na kartach zgłoszeniowych mogą dokonywać osoby fizyczne i prawne: autorzy, zespoły autorskie, prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie miast i gmin, starostowie powiatu województwa śląskiego, inwestorzy, SARP, TUP, Izby zawodowe architektów, urbanistów i inżynierów budownictwa. 

Wszystkie inne informacje można znależć w regulaminie. 
 
Zgłoszenia do konkursu "AR 2022" dokonuje się pocztą elektroniczną na adres: konkursarchitekturaroku@gmail.com do końca dnia 17.07.2022 roku. 
Zdjęcia oraz opcjonalne filmy muszą być załadowane za pomocą odpowiednich programów np. wetransfer.

Regulamin "AR 2022" (.pdf)
Załącznik nr 1 "AR 2022" (.pdf)