SARP Katowice

Jesienne deszczowe wieczory warto spędzić w przyjaznych przestrzeniach Muzeum Śląskiego. Tym bardziej, że czekają nas nowe wydarzenia i spotkania. Wśród nich polecamy szczególnej uwadze nową wystawę, której wernisaż odbędzie się już jutro w budynku Centrum Scenografii Polskiej. W ramach wydarzeń After Festiwalu Nowej Scenografii mamy szansę zobaczyć ponownie spektakl „Miejsce zdarzenia” w reż. Maćko Prusaka, Marty Giergielewicz i Bartłomieja Jana Sowy oraz przygotowane specjalnie na 4. edycję festiwalu instalacje scenograficzne.
Interesująco zapowiada się także spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem, autorem książki „Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”, która stanowi opowieść o dawnych i obecnych mieszkańcach Bogucic i o miejscu, na którym wyrosło Muzeum Śląskie.

W E R N I S A Ż 
Józef Szajna. Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w.
wernisaż: 18.11.2016, godz. 18.00
wystawa: 19.11.2016–26.02.2017
Muzeum Śląskie w Katowicach,
ul. T. Dobrowolskiego 1
budynek Centrum Scenografii Polskiej

Wystawa w Muzeum Śląskim jest szczególna: prezentuje realizacje malarskie Józefa Szajny, znanego przede wszystkim z dokonań teatralnych. Do współpracy przy wystawie zaproszona została Olga Warabida, artystka zajmująca się animacją, grafiką i projektowaniem scenografii multimedialnej. Zaprezentowana przez nią instalacja, będąca remiksem twórczości Józefa Szajny, to próba przyjrzenia się własnym zmysłom. Jak zauważa artystka: „Poznawanie sztuki Józefa Szajny jest dla mnie niemalże porównywalne z czytaniem cudzego pamiętnika. Mocne, emocjonalne komunikaty i skojarzenia w jego pracach wzmacniają siłę przekazu, dzięki któremu odbiorca-widz czuje się istotną częścią całego projektu. Aktywność odbiorcy w remiksie to interakcja na poziomie obraz – dźwięk, która krąży wokół tematu współczesnej intymności człowieka”.
Więcej

S P O T K A N I E
Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego
30.11, godz. 18.00
Muzeum Śląskie w Katowicach,
ul. T. Dobrowolskiego 1
audytorium

Szklane pawilony, wieża widokowa oraz przestrzeń parkowa pokryta nietypową roślinnością – tak obecnie wygląda dawna kopalnia „Katowice”, leżąca w sercu Bogucic. Jaka jest historia miejsca, które kojarzy się aktualnie z kulturą i sztuką? Kim byli i są mieszkańcy Bogucic? Na te pytania odpowiada najnowsza publikacja dziennikarza „Gazety Wyborczej” Józefa Krzyka pt. „Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”. Zapraszamy na spotkanie z autorem!
Więcej

I N S T A L A C J E
Performatywne zwiedzanie instalacji

20.11.2016, godz. 16.00
Muzeum Śląskie w Katowicach
al. W. Korfantego 3

W najbliższą niedzielę, 20 listopada, zapraszamy na performatywne zwiedzanie instalacji scenograficznych autorstwa Justyny Łagowskiej, Aleksandry Wasilkowskiej, Małgorzaty Szydłowskiej oraz Mirka Kaczmarka w Muzeum Śląskim przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach.
Zwiedzanie odbędzie się w towarzystwie niezwykłej przewodniczki, w którą wcieli się Olga Łasak. Teksty użyte podczas zwiedzania performatywnego przygotowała Weronika Murek – laureatka
Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2016), nominowana do nagrody „Nike” w 2016 roku.
Więcej

S P E K T A K L
Miejsce zdarzenia
24, 25.11, godz. 18.00
Muzeum Śląskie w Katowicach,
ul. T. Dobrowolskiego 1

Dobre wieści dla tych, którym nie udało się dotrzeć na wrześniową premierę spektaklu „Miejsce zdarzenia. Surrealistyczna impresja inspirowana literaturą kryminalną” Maćko Prusaka, Marty Giergielewicz i Bartłomieja Jana Sowy, przygotowanego na 4. edycję Festiwalu Nowej Scenografii. Na kolejną odsłonę prawdziwie kryminalnej historii zapraszamy już 24 oraz 25 listopada na podziemny parking Muzeum Śląskiego, gdzie przedmioty – świadkowie zdarzenia – snuć będą tajemniczą opowieść.
Rezerwacja miejsc:
m.hermanowicz@muzeumslaskie.pl
Więcej


www.muzeumslaskie.pl
www.facebook.com/muzeumslaskie